BBMRI.cz - Síť českých biobank

Velká výzkumná infrastruktura zřízena z nařízení vlády České republiky

BBMRI.cz je velkou výzkumnou infrastrukturou, která sdružuje členských biobank napříč celou Českou republikou. Uchovává > 2 000 000 vzorků biologického materiálu od pacientů i zdravých dárců. Jedním z hlavních cílů této sítě biobank je podpořit výzkumné aktivity na poli biomedicínského výzkumu, zejména poskytováním odebraného, zpracovaného a dlouhodobě skladovaného materiálu dle mezinárodní standardů a metodik, tak aby se urychlil přesun laboratorních poznatků do praktického využití. Dalším cílem je sjednotit na národní úrovni právní, etické a společenské principy spolu s optimalizací postupů a metodik tak, aby u všech členů BBMRI.cz byly dosaženy minimální standardy kladené na management kvality dle metodik platných v EU. Důležitým cílem je také zprostředkovat a především usnadnit stávajícím i nově vzniklým biobankám evidenci, standardizaci a harmonizaci klinických, případně jiných typů přidružených dat v souladu s ostatními biobankami, které jsou sdruženy v konsorciu BBMRI-ERIC. 

Od roku 2010 je BBMRI.cz součástí ESFRI Road mapy (European Strategy Forum on Research Infrastructures). V období 2023-2026 je BBMRI.cz financováno projektem Síť českých biobank (BBMRI.cz), naleznete jej pod číslem LM2023033 (poskytovatelem je MŠMT).

Záběr do laboratoře CELSPAC biobanky (RECETOX, Masarykova univerzita), která je členem BBMRI.cz již od 2023.
Bez popisku

Historie BBMRI.cz

V roce 2010 se projektově seskupilo 5 biobank zaměřených na archivaci, skladování a poskytování vzorků od dárců s rakovinnou diagnózou a zároveň v témže roce došlo k oficiálnímu zřízení velké výzkumné infrastruktury BBMRI.cz, kterou koordinuje Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu. Zároveň je BBMRI.cz zakládajícím členem panevropské výzkumné infrastruktury BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular ResourcesResearch Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium), která byla zformována v roce 2013.

Co je to banka biologického materiálu?

Banka biologického materiálu (BBM) dlouhodobě uchovává zamražené či jinak zpracované tkáně a další lidský biologický materiál nejen onkologických pacientů, ale také zdravých jedinců. Veškeré skladované vzorky a k nim přidružená data jsou vždy archivovány se souhlasem dárce. Tyto unikátní vzorky mají důležitou výzkumnou hodnotu, čímž přispívají k modernímu výzkumu a také k urychlení aplikace vědeckých výsledků do klinické praxe.

K čemu tento materiál slouží?

Vzorky a související data mohou být například využity v biomedicínském výzkumu, např. na studium etiologie řady nemocí (hledání příčin) nebo na vývoj a validaci nových diagnostických metod. Sady vzorků a dat mohou být také využity k vývoji personalizované medicíny, která je přizpůsobena individuálně každému pacientovi a zahrnuje prevenci, detekci a léčbu onemocnění.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info